Ege’nin ve Akdeniz’in bereketli topraklarında yetişen zeytinlerden elde edilen zeytinyağı yemeklerin sağlıklı baş rol oyuncusu. Zeytinler, olgunlaştıklarında yeşilden parlak siyaha doğru döner. Fakat dış kısmında, çıkarılmayı bekleyen altın bir sıvı vardır. Ezilmiş olgun zeytin, yüzyıllarca Akdeniz ve Ege masalarında önemli bir bileşen haline gelen altın renkli sıvı yani zeytinyağını ortaya çıkarıyor.

Zeytin ve zeytinyağı, Akdeniz ve Ege bölgesindeki tüm canlılar tarafından değer verilen bir üründür. Bu popüler ağaçların yağı canlılarda mideyi boşaltır ve genel sağlığın iyi olmasına katkıda bulunur. Bu nedenle Akdeniz halkı “zeytinyağını” kendi petrolleri olarak adlandırır.

Günümüze rağmen, zeytinin altın rengi sıvı yağlar arasında rakipsiz kalıyor. Yüzyıllar boyunca, zeytinyağı yapımının basit süreci el değmemiş olmasını sağlamıştır. Bu süreç, ağaçların dalları, zeytinler yere düşene kadar toplanmasıyla başlar. Oradan, kırıldıkları değirmene ulaştırmak için toplanırlar. Katı atıklar yağın içinden çıkarıldığında, sudan ayrılır ve kiri, yaprakları ve dalları temizleyen bir temizleyiciden gönderilir.

Günümüzde zeytinyağı dünya çapında bir milyardan fazla ağaç olarak tüketilmektedir. Dünyada zeytinyağı üretilirken, Akdeniz iklimi zeytin ağaçlarının beslenmesini desteklemekte. Dünyanın zeytinyağının yüzde doksan beşi ise Akdeniz ve Ege bölgesinden geliyor.

Yüzyıllar boyunca, Akdeniz diyeti birçok yemeğin tadına bakmak için zeytinyağına dayanmakta. Tıbbi araştırmalar, geleneksel bir Akdeniz diyetini izleyen kişilerin sağlıklı yararlarda önemli bir kanıt sağladığını gösterir. Son zamanlarda yapılan Sızma Zeytinyağının Sağlıklı Etkisi Uluslararası Konferansı, Akdeniz diyetinde bulunan sızma dereceli zeytinyağındaki antioksidanların daha sağlıklı ve daha uzun bir ömür için yararlı etkiler gösterdiği sonucunu ortaya koyar.

Zeytinyağından zengin bir diyet kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmaya yardımcı bir besin olarak görülür. Beslenme uzmanları, insanların, saf zeytinyağından oluşan bir Akdeniz diyetini tükettikleri ülkelerde, kanserde önemli oranda düşük olduğu sonucuna varır.

Kısaca, zeytinyağı, alabileceğimiz en iyi besin armağanıdır. Zeytinyağı, sağlığımızın daha keyifli geçmesini sağlamak için sağlığın korunmasına yardımcı olur.