Zeytinyağı hakkında fazla bir şey bilmeseniz bile, muhtemelen zeytinyağına karşı olumlu izlenimlere sahipsiniz. Bilinen en büyük gerçek ise, zeytinyağını diğer yemek pişirme yağları ile karşılaştırdığımızda, genellikle en sağlıklı seçenek olarak gösterilmektedir. Sağlıklı olmasıyla ünlü Ege yemeklerinde zeytinyağının önemli bir rolü vardır. Ama zeytinyağındaki bu kadar sağlıklı olmasının nedeni nedir?

Zeytinyağının Sağlığa Yararları

Zeytinyağı, tekli doymamış yağ adı verilen farklı türde bir yağ içerir. Bu, zeytinyağının sizin için neden iyi olduğu konusunda önemli bir faktördür. Tekli doymamış yağ asitlerinin iyi kolesterol seviyelerini ve düşük kolesterol seviyesini yükseltmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bir antioksidan biçimi olan polifenoller ayrıca kardiyovasküler faydalara ilave olarak zeytinyağında bulunur.

Temel olarak, zeytinyağı kalp için sağlıklıdır. Sağlıksız yiyeceklerin içinde kullanıldığında, çoklu doymamış yağlar içerenlere nazaran daha yararlı olduğu için kullanılabilir. Bu, sağlıklı beslenmenin büyük bir yoludur!

Tüm Zeytinyağları Aynı Değildir

Zeytinyağı, doğrudan zeytinin ezilmesinden veya “sıkıştırılmasından” elde edilen tek yağ olduğundan diğer tüm yağ formları arasında benzersizdir. Diğer yağlar, kimyasal çözücüler ve yağ üretmek için başka arıtma yöntemleri kullanılarak yapılır. Bu yüzden zeytinyağı, zeytinlerin sağlıklı özelliklerinin çoğunu korur. Ayrıca farklı zeytinyağı formlarını anlamak da önemlidir.

Sızma zeytinyağları ise en iyi zeytinyağıdır. Bu bağlamda “Natürel Sızma” sadece kimyasal yollarla yapılamadığı anlamına gelir. Sızma ve sızma olmayan arasındaki fark, öncelikle bir asidite sorunudur. Natürel sızma daha az asitliğe ve genellikle en taze tada sahiptir. Sızma zeytinyağları, zeytinlerin ilk ezilmesinden gelir ve kimyasal olarak işlenmez.

Zeytinyağı alacaksanız kesinlikle sızma çeşitleri satın almalısınız. “Zeytinyağı” olarak etiketlenmiş herhangi bir şey rafine zeytinyağı içerir. Çoğu gıdada olduğu gibi, ne kadar az işlem yapılırsa, sizin için o kadar sağlıklı olur.

Zeytinyağı ayrıca diyete sağlıklı bir ektir; bu bir gerçek. Ancak, sağlıksız yiyeceklere eklerseniz, yiyecekler ne yazık ki mükemmel derecede sağlıklı olmaz.